Wydawnictwo LITTERA

Bohaterowie Grunwaldu

Książka dr. Jerzego Sikorskiego jest pierwszą w Polsce próbą wspólnej prezentacji biografii uczestników Wielkiej Wojny i bitwy pod Grunwaldem. Autor wybrał około 170 postaci – Polaków, Czechów, Morawian, Litwinów i Krzyżaków. Czytelnik może tu znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, np.: ilu krewnych Jana Długosza było pod Grunwaldem, kto zabił wielkiego mistrza? Jerzy Sikorski – znany olsztyński historyk, którego wieloletnie badania doprowadziły do odkrycia grobu Mikołaja Kopernika we Fromborku – wartko i ciekawie oraz z wielką starannością i z poszanowaniem źródeł drobiazgowo opisuje każdą z postaci tego czasu.

Jerzy Sikorski, Bohaterowie Grunwaldu

Oprawa miękka, skrzydełka, ilustracje czarno-białe,
Wybór źródeł i literatury, 350 s.

Cena: 42 zł

zawiera 5% VAT

 

Spis treści

Bohaterowie Grunawldu

Spis treści

Od wydawcy

1. Król Władysław Jagiełło, jego świta i wojownicy

Władysław Jagiełło

Bogusław VIII, książę słupski (na Stargardzie)

Janusz I, książę mazowiecki

Andrzej z Grochocic, herbu Osoria

Bartłomiej z Boroszewa

Bartłomiej z Kłobucka

Bartosz z Płonkowa, herbu Pomian

Boguchwał, kuchmistrz królewski

Boguta, woźny królewski

Brzozogłowy Janusz, herbu Grzymała

Chełmski Piotr, z Woli Chamskiej, herbu Ostoja

Chrząstowski Mikołaj, herbu Strzegomia (albo Kościesza)

Ciołek Andrzej, z Żelechowa na Mazowszu, herbu Ciołek

Czajka Zbigniew z Nowego Dworu, herbu Dębno

Czulicki albo Imram z Czulic, herbu Rzewnia

Daniłko z Rusi

Długosz Jan, herbu Wieniawa

Fieduszko, czyli Fiodor (Teodozjusz)

Florian z Korytnicy, herbu Jelito

Fredro z Pleszowic

Gniewosz z Dalewic, herbu Strzegomia, podstoli krakowski

Goły Jan z Obichowa, Gołuchowa, Karwina, Soboty, herbu Wieniawa

Gorajski Aleksander, z Goraja, herbu Korczak

Granowski Wincenty z Granowa, herbu Leliwa

Hanek z Chełma, herbu Ostoja

Henryk z Rogowa, herbu Działosza

Iwanko Suszyk z Romanowa

Jaksa z Targowisk, herbu Lis

Jakubowski, herbu Róża

Jan ze Sprowy, herbu Odrowąż

Jan ze Szczekocie, herbu Odrowąż

Janusz z Tuliszkowa, herbu Dryja

Jarand z Grabia i Brudzewa, herbu Pomian

Jarosław, kapelan królewski w czasie wyprawy grunwaldzkiej

Jastrzębiec Wojciech

Jelitko Stanislaw z Mokrska i z Pilczycy, herbu Jelita

Kalski Tomasz (alias Skalski) z Brzezin, herbu Poraj

Kanimir z Kornacic, herbu Zgraja

Klemens z Moskorzewa, herbu Pilawa

Kobylański Domarat z Kobylan, herbu Grzymała

Kobylański Jakub z Kobylan, herbu Grzymała

Kiełbasa Mikołaj z Tymieńca, herbu Nałęcz

Kmita Mikołaj z Wiśnicza, Sobienia i Dubiecka, herbu Szreniawa

Koniecpolski Jakub z Koniecpola i Januszowic, herbu Pobóg

Kopidłowski Przedpełk z Kopydłowa, herbu Dryja

Korzbok (Korzborg) Piotr z Trzebawia, rycerz herbu własnego

Korzekwicki Zaklika z Korzkwi, herbu Syrokomla

Kretkowski Jan z Kretkowa, herbu Dołęga

Kropidło Jan, książę opolski

Krystyn z Kozichgłów, herbu Lis

Kurowski Mikołaj z Kurowi, herbu Szreniawa

Ligęza Jan z Bobrku, herbu Półkozic

Maciej z Łabiszyna, herbu Laska

Maciej z Wąsoszy, herbu Pałuka

Madaliński Piotr, herbu Larysza

Malski Wojciech z Małego, herbu Nałęcz

Maracki Dziwisz, herbu Jelita

Marcin ze Sławska, herbu Zaremba

Marcin albo Marcisz z Wrocimowic, herbu Półkozic

Mężyk Jan z Dąbrowy, herbu Wadwicz

Mikołaj z Durąga

Mikołaj z Michałowa i Kurozwęk, herbu Róża

Morawiec Mikołaj z Kunoszówki, herbu Powała

Mościsza ze Stęszewa, Koźmina Wielkopolskiego, Kórnika

Mroczek z Łopuchowa, herbu Leszczyc

Mściwój albo Mszczuj ze Skrzyńska, herbu Łabędź

Naszan Jan z Ostrowiec, herbu Topór

Oleśnicki Dobiesław, herbu Dębno

Oleśnicki Jaśko, herbu Dębno

Oleśnicki Piotr, herbu Dębno

Oleśnicki Zbigniew, herbu Dębno

Olewiński Dobiesław z Olewina, herbu Ostoja

Ostroróg Sędziwój, herbu Nałęcz

Ostrowski Krystyn, herbu Rawa

Powała Mikołaj z Taczowa, herbu Powała

Puchała Dobiesław, herbu Wieniawa

Rokita. Włoczek

Sasin z Wychudzia, herbu Powała

Skarbek Jakub z Góry, herbu Awdaniec

Spytek z Tarnowa i Jarosławia, herbu Leliwa

Stanislaw z Charbinowic, herbu Sulima

Sumik Jan z Nabroża

Szafraniec Piotr z Łuczyc i Pieskowej Skały herbu Starykoń

Świdwa Dobrogost z Szamotuł, herbu Nałęcz

Tarnowski Jan z Tarnowa, herbu Leliwa

Tęczyński Andrzej, herbu Topór

Trąba Mikołaj, herbu Trąby

Warszowski Jan, herbu Nałęcz

Wągl Piotr

Wierusz Bieniasz, herbu Wierusz

Wojciech z Szaradowa

Zawisza Czarny, herbu Sulima oraz jego dwaj bracia Jan Farurej i Piotr Farurej, częściej zwany Kruczkiem

Zbigniew z Brzezia, herbu Zadora

Złodziej Pawel, herbu Niesobia

Zygmunt Korybutowicz

Zygmunt z Bobowej, herbu Gryf

Zyndram z Maszkowic, herbu Słońce

2. Czesi i Morawianie w służbie polskiej

Hińcza, rycerz czeski

Jan Jenczykowic, pan z Moraw

Jost z Salcu, rycerz czeski

Kostka Wilhelm z Posłupic

Pikasa Zygmunt, Czech

Sarnowski Jan, Czech

Sokół Jaśko z Lamberku na Morawach

Solawa (Zoława) Jan, Czech

Zbysławek z Dobrej Wody, Czech

Żiżka Jan z Trocnowa, Czech

3. Wielki książę Witold i jego wojownicy (Litwini, Rusini, Tatarzy)

Witold – Aleksander

Dżelaleddin (Saladyn)

Gasztołd Piotr, kasztelan wileński

Lingwen – Szymon (Semen) Olgierdowicz

Moniwid Wojciech

Zygmunt Kiejstutowicz, brat księcia Witolda

Żedewid Iwan

4. Wielki mistrz krzyżacki Ulrich von Jungingen, jego świta i jego wojownicy

Ulrich von Jungingen

Baden Arnd (Arnold) von

Bebern Mathias von

Drahe Helfrich von

Gersdorf Krzysztof von

Gross (Grosse) Bartlomiej

Hatzfeld Gotfryd von

Helfenstein Wilhelm von

Heydeck Hannus von

Ippenburg Eberhard von

Kazimierz V

Kemnater (von der Kemnate) Marcin

Kolbe Wigand

Konrad Biały

Konrad z Robakowa

Königsegg (Kunseck) Konrad von

Lichtenstein Kuno (Konrad) von

Marschalk Jurge

Marscheide Konrad

Melin Mikołaj von

Merheim Tomasz von

Merse (Mersche) Johannes von

Mönch Henryk

Netzke (Neczka) Piotr

Orzechowski Janusz, herbu Rogala

Oftersheim Gerhard von

Peregryn zwany Foglem

Piznenau Konrad (Gamrath) von

Plauen Henryk von

Potendorf Henryk von

Ramungen Segemunt von

Redern Johannes von

Riesenburg Markward von

Rosenberg Wilhelm von

Rothe Albrecht

Rulmann Paul von Dademberg

Ryński (właściwie von Renis) Mikołaj

Salzbach Markward von

Sayn Johannes von

Schaumberg Adam von

Schönburg, krzyżacki wójt okupowanej Żmudzi

Schönfeld Johannes von

Schwelborn Henryk von

Sefeln (Zefeler) Konrad von

Stal Baldwin

Stapel Arnold

Stanisław z Bolemina (Bolemiński)

Stoffeln Ulrich von

Tettingen Werner von

Viltz (Filz) Mikołaj von

Vogelsang Henryk Heilsberg von

Wacław z Dunina (Venzlav von Donyn)

Wallenrode Fryderyk von

Wenden Fryderyk von

Wobecke Burkard von

Zollern Fryderyk von

Wybór źródeł i literatury

Polecamy